Stručná historie KITINGU v bodech:

● první pokusy o využití draka jako tažné síly byly zaznamenány v Číně ve 13. století, Marco Polo pak tohoto draka dovezl do Evropy

● počátek 19.stol. – experimenty ve VB se čtyřšňůrovými draky – lodě, povozy

● 1903 přeplutí LaManche (Samuel Cody) na malé lodi tažené říditelným drakem

● 70.léta nové materiály (tkaniny, šnůry, popruhy)

● 1979 první patent – nafukovací drak

● 1984 zdokonalený systém a nový patent

● 1997 dnešní podoba “Cečka“ s depowerem

● první firmy – Wipika, později Epica, dále Cabrinha, Naish

● od 1990 kitebuggy (Nový Zéland) a ihned obrovský rozmach

● od 1998 závody na Maui a první školy powerkitingu, obrovský rozmach na Hawaii

● hlavní tahoun sportu je v současnosti kitesurfing

● úvahy a pokusy ve využití pro výrobu energie – „kiteelektrárny“

 

ČESKÝ KITING z.s. plně navazuje na činnost již neexistující Asociace českého powerkitingu, která byla založena v roce 2001 za účelem rozvíjení tehdy u nás ještě absolutně neznámého sportu jménem powerkiting. Již tehdy se vědělo, že pokud se má stát náš sport plnohodnotným a má být zařazen k jiným sportům v ČR, stojí před asociací těžký a zdlouhavý proces vývoje. Naši nestoři a pradědové, tatíčci zakladatelé – Jarda Kubišta a Michal Břicháč se toho ale statečně ujali a za nedlouho byly uspořádány historicky první české závody ve snowkitingu. Tehdy byla účast na závodech méně než deset osob, ale i přesto se jednalo o značný úspěch. Na první závody navazovaly další a o tři roky později se konalo první mistrovství ČR v buggykitngu, které bylo lokalizováno do prostoru Mimoňského letiště. Akce to byla nevídaná, sešlo se několik desítek kiterů a mnoho lidí, kteří měli zájem se podívat, přiučit se nebo otestovat kitové vybavení. Roku 2006 se také Petr Petráš a Tomáš Křivský vydávají na mistrovství světa v buggykitingu do Francie a jako první Češi reprezentují naši zemi v race buggykitových závodech. V následujících letech dochází k organizaci mnoha landkitových závodů a pořádání každoročního mistrovství ČR v Milovicích, které je pojímáno jako festival pro širokou veřejnost, vše pod hlavičkou svazu.

Na konci roku 2008 je po jednání valné hromady vystřídáno vedení asociace, které navazuje na předchozí práci a úspěchy a které se má zhostit rozvíjení powerkitingu v ČR. Na začátku jara 2009 je vypsán první Český pohár v landkitingu čítající několik kol. Hlavním nestorem v pořádání závodů v Česku je od roku 2009 Martin Lafek a jeho tým, který taktéž reprezentuje ČR na zahraničních závodech. Do kalendáře závodů se kromě snowkitových a landkitových dostává také organizace prvních závodů na vodě. V průběhu daších let se odjede několik MČR nejen v landkitingu, ale taktéž ve snowkitingu (Moldava, Lipno) a v kitesurfingu (Lipno, Nové Mlýny). V roce 2020 jsou pak uspořádány historicky první dva závody na hydrofoilech, což je olympijská disciplína. To vše vede ke vzniku nového plně spolku pod názvem Český Kiting, který plně zastřešuje sport v Česku.